Barkod Etiketleri Kaç Sınıfa Ayrılır?

Üzerlerinde gerek satıcılar, gerek ise alıcılar açısından önemli bilgileri barındıran ve yapışkanlı kağıt olarak bilinen etiketler, aslen barkod etiketleri olarak tanımlanmaktadır. Kullanım alanlarında üzerindeki bilgilerin gözlemlenmesi mümkündür. Bunun için barkod okuyucu cihazına ihtiyaç duyulmaktadır.

Ürünün etiket kısmı, barkod okuyucu cihazına tutulduğunda, cihazın ekranında ürünün stok durumu, ürünün fiyat bilgileri ve ürünün menşei hakkında bilgiler yer alacaktır. Bahsedildiği üzere kullanabilmek için, ilgili mağaza ya da markette belirli yerlere konumlandırılmış barkod okuyucu cihazların bulunması gerekmektedir.

Barkod etiketleri, iki farklı kategoride değerlendirilmektedir. Birinci kategori barkod etiketlerinin baskı yöntemlerine göre sınıflandırılmasıdır. Bu sınıflandırılmada etiketler ribonlu yazdırma ve ribonsuz yazdırma olarak ikiye ayrılmaktadır. Diğer bir kategorilendirme şekli ise, barkod etiketlerinin plastik bazlı ve kağıt bazlı olarak iki ayrı kategoride ele alınmasıdır.

Etiketler kullanıldıkları alanlara ya da kullanım şekillerine göre farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Kuşe etiket bu sınıflandırmanın bir çeşididir. Kağıt bazlı olan kuşe etiket, en ekonomik etiket cinsi olarak bilinmektedir. En büyük özelliği ise, yarı parlak ve tamamen pürüzsün bir yüzeye sahip olmasıdır. Bu belirgin özelliği, ribon baskı yönteminin kullanılmasında etkili olmaktadır. Yapılan baskı, son derece nitelikli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Vellum etiket, kuşe etiketin aksine, yüzeyinde çukur olarak adlandırılan pürüzler bulunan bir etiket cinsidir. Maliyetleri kuşe etiketlere yakın seviyelerdedir. Yüzeyi kuşe etikete göre daha mat bir yapı sergilemektedir. Kağıt bazlı etiket sınıfına giren vellum etiket dış ortamlarda kullanıma uygun bir etiket cinsi değildir

Lamine termal etiketi termal transfer yöntemini kullanılarak baskı alınan bir etiket cinsidir. Ribon kullanımına ihtiyaç duyulmadan baskı alınmasına imkan sağlamaktadır.

Eco termal etiket yüzeyinde koruyucu tabaka içermeyen bir etiket cinsidir. Çalışma prensibi kağıt üzerine termal lamine edilmesidir. Eco etiket üzerine baskı almak için ribon kullanılması yani direkt termal baskı yönteminin kullanılması gerekmektedir.